CONSOLIDATED RESULTS OF REGIONAL LITERARY COMPETITIONS – 2016.

Date : 08th August 2016

Host School : Abhyasa International Residential School

No. of Participants : 22 jr + 9 Sr.

WINNERS

JUNIORS

I - Harishita Venga (Niraj Public School)

II - Mahathi Tanikella (St. Joseph's Public School, King Koti

III - Saisha Kambalapelli (Johnson Grammer School, Hubsiguda)

SENIORS

I - Suhas Mareedu ( The Hyderabad Public School, Begumpet)

II - Munish Mishra ( Sri Aurobindo International)

III - L Dinesh Rathod (Abhyasa International Residential School)

Topic : Junior

Junior Category : "Eupho-Rio 2016"

Senior Category : "Azadi-70"

 

Date : 17th August, 2016

Host : St. Joseph's School, Hubsiguda.

No. of Participants : 30 Jr + 13 Sr.

WINNERS

JUNIOR

I - V Sai Rohan Harshavardhan (St. Joseph's Public School, King Koti)

II - Nawal Urooj (St. George's Girls Grammar School)

SENIOR

I - Hampi Vardhini (Abhyasa International Residential School, Toopran)

II - Kumari Preeti Putti (St. Ann's High School, Secunderabad)

Topics were as per the choice of the participants.

Date : 22nd August 2016

Host : Nasr School Khairtabad 

No. of Participants : 27 Jr + 11 Sr

WINNERS

JUNIOR

I - Shreya Bhattacharya (Nasr School (Girls))

II - Amulya (Kalpa School)

SENIOR

I - Tara Adiga (Nasr School)

II - Aakriti Krishnan (The Hyderabad Public School)

TOPIC

Junior Category : 

Schools must work towards encouraging creativity in students. Suggest ways in which this may be made possible in your school.

Senior Category : 

Have you ever failed at something? What life lessons has failure taught you?

Date : 23rd August, 2016

Host : Gitanjali Devshala, Hyderabad

No. of Participants : 25 Jr + 9 Sr. 

WINNERS

JUNIOR

I - PRATYUSH DHAL &   YASH VARDHAN.S    [THE HYDERABAD PUBLIC SCHOOL]

II - SIDDHARTH.S &   B.ANISH REDDY   [GITANJALI SENIOR SCHOOL]

SENIOR

I - VIRAAJ KAZA  & RITVIK SAHARAN [GITANJALI SENIOR SCHOOL]

II - PRANAV MIHIR KANDADA & VINAYAK SEHGAL [THE HYDERABAD PUBLIC SCHOOL]

 

Preliminary Round for Junior Category

Date : 19th August 2016

Host : St. Joseph's School Asmangadh Pool - B

No. of Participants : Pool B - 12 Teams 

WINNERS

POOL  B : –

BEST TEAM

JOHANITHA MORAES & KEREN SAMSON

 [ST. ANN'S HIGH SCHOOL].

BEST TEAM

SRI SHREYA VOLETY & NATASHA VALLURI

[JOHNSON GRAMMAR SCHOOL]

BEST SPEAKER – FOR THE  MOTION

 JOHANITHA MORAES  

 [ST. ANN'S HIGH SCHOOL].

BEST SPEAKER – AGAINST THE  MOTION

NATASHA VALLURI

[JOHNSON GRAMMAR SCHOOL

Final Round for Junior Category

Date : 8th Sept, 2016

Host : Sri Aurobindo International School

Teams : 04

WINNING TEAM 

SRI SHREYA VOLETY & NATASHA VALLURI

[JOHNSON GRAMMAR SCHOOL].

TOPIC

Often, the elderly rich are placed in old-age homes. Give your views for or against the old-age homes.

Debate – Senior Category

Date : 19th Aug, 2016

Host : Princess Esin Girls School

Teams : 10

BEST TEAM

MANAV LAL & AMRITHA IMMANENI      

 [GITANJALI SENIOR SCHOOL].

RUNNER-UP TEAM

M.S. KSHIRA & JAHNAVI MAGANTI      

 [THE FUTURE KIDS SCHOOL, HYDERABAD].

BEST SPEAKER FOR THE MOTION

JAHNAVI MAGANTI      

 [THE FUTURE KIDS SCHOOL, HYDERABAD].

BEST SPEAKER – AGAINST THE  MOTION

 APRAJITA AGNIHOTRI      [JOHNSON GRAMMAR SCHOOL].

TOPIC

‘Is the power of Television getting stronger than before or is it becoming obsolete?